yükleniyor

Marka Tescil ve Patent

Marka Tescil & Patent

Bir firmanın müşterilerine sunduğu ürün ve hizmetlerini, diğer firmalardan ayrı tutmak için kullandığı sözcükler, resimler, harfler ve şekillere marka adı verilmektedir. Marka bir firmanın tanıtımı için oldukça önemlidir. Bu sebeple markaların tescil edilmesi konusu da göz önünde bulundurulmalıdır. Patent ise bir buluşun kullanım hakkının kime ait olduğunu gösterir nitelikteki belgeyi ifade etmek için kullanılmaktadır.

MARKA TESCİLİ ADIMLARI

Marka tescili yapılırken izlenmesi gereken birkaç adım vardır. Bu adımlar Elsez Bilişim tarafından sizlere anlatılacak ve çalışmalar da beraber yürütülecektir.

Markanın Araştırılması: Marka araştırması, marka tescili için başvurulmadan önce tescil edilmesi planlanan markanın daha önce alınıp alınmadığı ya da başka markalarla benzerlik taşıyıp taşımadığının araştırılmasıdır. Bu araştırma Türk Patent Enstitüsü tarafından gerçekleştirilmektedir.

Marka Başvurusu: Markanın araştırılmasından sonra herhangi bir sorunla karşılaşılmadıysa, marka tescili için başvuru Türk Patent Enstitüsü’ne ait sistem üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Enstitü Kararına İtiraz Süreci: Bazen başvurular bazı farklı gerekçelerle Türk Patent Enstitüsü tarafından tamamen ya da kısmen olacak şekilde reddedilebilir. Böyle bir sonuçla karşılaşıldığı zaman kararlar dikkate alınarak itirazlarda bulunulabilir.

Marka İzleme: Marka tescilinin yapılmasından sonra marka izleme süreci başlamaktadır. Bu süreçte, tescil edilen markaya benzer başvurular önlenmektedir. Benzerlikler bazen Türk Patent Enstitüsü’nün gözünden kaçabildiği için, TPE’nin sistemiyle paralel çalışan programlar aracılığıyla bu durum size bildirilir. Böylece markanıza benzer bir markanın tescillenmesini engellemek için zamanınız olacaktır.

ELSEZ BİLİŞİM MARKA TESCİLİNDE DE YANINIZDA

Marka tescili, markanın firmaya ait olduğunu ortaya koyan yasal bir işlem olduğu için oldukça önemlidir. Marka tescilinin tüm adımları yetkili bir firmanın danışmanlığı eşliğinde yürütülürse herhangi bir sorun çıkması da önlenebilmektedir. Bu sebeple Elsez Bilişim’in profesyonel kadrosu ile çalışmalı ve marka tescili desteğini mutlaka almalısınız.

Hizmetlerimiz ve çözümlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için hemen bize ulaşın.

X

Müşteri Paneli

Şifremi Unuttum!

Henüz Hesabınız Yok mu?

Hemen Hesap Oluştur!